Dela nyhet
Tränarresan 2025 - Dag 5
Igår, 15:00

Denna dag var det dags att packa väskorna och göra sig redo för hemfärd till Sverige igen.
Men innan dess skulle vi återigen besöka den fantastiska anläggningen, Futbol Salou Sports Center för att få träffa och lyssna till Albert Viñas. Alberts fotbollsresa startade som spelare i RCD Espanyol och efter den aktiva karriären har han fortsatt att jobba med sport i allmänhet och fotboll i synnerhet.
Under de senaste 25 åren har han spelat en central roll som utbildare och kursledare vid välkända institutioner som Catalan Football Federation (FCF), Royal Spanish Football Federation (RFEF) och UEFA. Albert har träffat och/eller utbildat alla tränare som gått via Katalanska förbundet och det är såklart en spännande lista med världskända fotbollstränare. Detta gav en extra krydda i samtalet.
Albert gav oss en fantastisk inblick i hur katalansk fotboll är strukturerad och det var uppfriskande att höra hans relativiserande beskrivning av den katalanska approachen och satte den i en kontext med annan internationell fotboll. Hans beskrivning av fotboll och fotbollsutveckling hade ett tydligt fokus i den kulturella kontext som fotbollsutvecklingen ska ske. Med arbete i flera olika länder såsom Kina, Ryssland, Marocko, Danmark och USA, för att nämna några, kan man förstå var han fått den insikten från.
Det var ett uppfriskande och initierat fotbollssamtal som rörde sig utanför den katalanska bubblan utan att tappa greppet om de genuina regionala rötterna.
Med lite perspektiv är det lätt att se att det svenska förbundet, som inte haft en stor ideologisk idékamp sedan Roy Hodgson och Lars “Laban” Arnessons dagar, haft goda möjligheter att plocka det bästa från flera olika fotbollskulturer i Europa. Det katalanska bidraget till svensk fotboll är tydligt.
Men fotbollspendeln slår fram och tillbaka. Trender kommer, går och återkommer.
Det blir intressant att följa utvecklingen av den katalanska fotbollen framåt. De senaste 20 åren har fotbollsexporten från regionen till världens alla hörn varit ojämförbar. För att inte hamna i fotbollsmässig recession framåt är det viktigt att de vågar hålla låga tariffer på influenser utifrån och inte fastnar i den katalanska bubblan.
Efter mötet med Albert var det dags att styra bussen mot El Prat igen och resa hem mot Sverige. Som de äkta "spaniensvenskar" vi var kunde vi, i väntan på flyget, lapa i oss någon timmes extra sol utanför flygplatsen innan det var dags för planet att lyfta.
Nu när vi är hemma igen efter vår intensiva tränarresa känns det som att detta blev något alldeles extra!
Att få samla våra externa tränare för de äldre lagen på detta sätt blev otroligt värdefullt och stärkande för oss som förening.
Vi åkte iväg med ambitionen att inspirera och stärka banden mellan oss – och vi kommer hem med precis det. Nya insikter, glada skratt, bra samtal, nya idéer och kanske viktigast av allt: en ännu starkare känsla av att vi gör det här tillsammans i ett tränarkollektiv i KB.
Vi vet att ersättning inte alltid speglar det verkliga värdet av det arbete våra tränare lägger ner, och därför känns det extra fint att kunna ge något tillbaka – något som inte bara handlar om kunskap, utan om upplevelse, gemenskap och tacksamhet.
Att vi som klubb vågar satsa på våra ledare på det här sättet, och att vi kanske till och med är först i Stockholm med det, gör oss både stolta och hoppfulla inför framtiden.
Stort tack till alla er som följde med, som delade med er av tankar och energi, och som visade varför just vår förening är något alldeles särskilt. Nu kör vi vidare – tillsammans, starkare än någonsin.
FORZA KB!